Diastema – przez jednych kochana, przez innych znienawidzona przerwa między jedynkami. Wiele osób z dumą prezentuje swoją przerwę i uważają, że to element, który ich doskonale wyróżnia. Między innymi Vannessa Paradis czy Tomasz Karolak, którzy bez wątpienia uznali, że usuwanie tej charakterystycznej szpary nie jest dobra decyzją.

Często jednak przerwa w uzębieniu przez jej posiadacza jest traktowana jak wada, którą będzie trzeba korygować. Warto więc zobaczyć jakie są sposoby na usuwanie tej zmiany.

Usunięcie diastemy – od czego zacząć?

Diastema może być scharakteryzowana jako niewielka przerwa między centralnymi siekaczami, którą zalicza się do zaburzeń położenia zębów. Stomatolodzy zauważają, że diastema może mieć także zły wpływ na zdrowie zębów i dlatego ludzie mogą decydować się na jej usuwanie. Jeśli zdecydujemy się na jej likwidację to powinniśmy na początek udać się do gabinetu stomatologicznego, gdzie lekarz określi przyczynę powstania diastemy i ustali na tej podstawie jaki będzie odpowiedni plan leczenia.

Zamykanie diastemy

Leczenie diastemy – metody

Jeśli diastema jest spowodowana złym przyczepem wędzidełka wargi górnej to mówi się o diastemie prawdziwej. Pod pojęciem wędzidełka rozumieć trzeba górną pionowa fałdę błony śluzowej, która łączy wargę z dziąsłem. Ortodonci wskazują, że diastema o szerokości powyżej 2 mm po tym jak wyrżną się wszystkie cztery stale siekacze powinna być skierowana do korekty chirurgiczne wędzidełka. W takiej sytuacji stanowi ona w istocie wadę zgryzu i może powodować problemy ortodontyczne, periodontologiczne, protetyczne czy logopedyczne. Przerwa między zębami może powodować seplenienie świszczące, które charakteryzuje się ostrym brzmieniem głosek dentalizowanych.

Leczenie diastemy prawdziwej wiąże się z przeprowadzeniem zabiegu podcięcia wędzidełka. U dziecka zabieg ten wykonuje się gdy ma już 6 wykształconych siekaczy stałych. Do tego czasu zalecana jest obserwacja. U dzieci między 7 a 9 rokiem życia można zauważyć także diastemę fizjologiczną, która będzie z reguły znikać samoistnie w miarę jak będą rosły zęby trzonowe i tym samym nie trzeba realizować interwencji stomatologicznej. Jeśli mamy do czynienia z diastemą prawdziwą to zaleca się również poza wykonaniem zabiegu podcięcia wędzidełka wargi również założenie stałego aparatu ortodontycznego, który będzie wpływał na skuteczną walkę z tym problemem.

Jeśli chodzi o zamykanie diastemy to najszybszą metodą będzie odbudowa kompozytowa zębów albo też nałożenie licówek porcelanowych. W sytuacji, gdy występująca przerwa w uzębieniu wynika z braku siekaczy bocznych czy ich mniejszego rozmiaru to mamy do czynienia z diastemą rzekomą, której likwidacja będzie polegała na wykorzystywaniu implantów stomatologicznych, które mają za zadanie wypełnić przerwę jaka może występować między zębami. W taki sposób będzie można doprowadzić do tego, że ta niewielka przerwa jaka będzie występować zostanie w skuteczny sposób ukrywana. Ostatecznie wybór sposób leczenia na pewno powinien być podejmowany po tym jak zostanie zrealizowana konsultacja z lekarzem specjalistą.

Socialmedia

Warte uwagi

Zalety i wady profesjonalnego wybielania zębów

Wybielanie zębów to proces zachodzący na powierzchni szkliwa w formie utleniania, widocznie rozjaśniający odcień zębów jedynie w gabinecie specjalistycznym możliwe będzie prawidłowe...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .