Diastema - jak ją usunąć? Likwidacja diastemy

Udostępnij:

Diastema to fachowe określenie przerwy między zębami, górnymi jedynkami. I nie zawsze jest to problem wyłącznie natury estetycznej. Diastema może doprowadzić do problemów z mową, wad zgryzu czy chorób przyzębia. W związku z tym, niekiedy likwidacja może okazać się konieczna. Jak sobie z tym poradzić, jakie metody leczenia będzie można zastosować?

Diastema to przerwa między zębami siecznymi przyśrodkowymi, czyli mówiąc krótko pomiędzy górnymi jedynkami. Jako wada zgryzu jest ona kwalifikowana dopiero w momencie, gdy ta szpara przekroczy 2 mm. W pozostałych przypadkach to cecha uzębienia, która nie wymaga leczenia.

Mamy kilka rodzajów diastemy. Gdy rozsunięte jedynki są ustawione równolegle mówi się o diastemie równoległej. Jeśli dolne końcówki zębów są kierowane do siebie to wskazuje na diastemę zbieżną. Z kolei górne końcówki zębów skierowane są od siebie to oznacza diastemę rozbieżną.

Diastema (przerwa między zębami) – przyczyny

Ze względu na przyczyny wyróżnić można diastemę

- prawdziwą, która jest wynikiem przerostu albo niskiego przyczepu wędzidełka górnej wargi

- rzekoma – która może wynikać z braku siekaczy bocznych albo zmniejszenia ich rozmiaru czy zębów nadliczbowych

- fizjologiczna – obserwowana w okresie przed wyrżnięciem się zębów siecznych bocznych stałych między 7 a 9 rokiem życia się pojawia i nie ma więcej niż 2 mm.

Diastema (przerwa między zębami) – leczenie

W przypadku diastemy prawdziwej będzie się podcinać wędzidełko, wskazane będzie także noszenie aparatu ortodontycznego

Przy diastemie równoległej leczenie zależeć będzie od szerokości szpary między zębami, zamyka się jedynie takiego powyżej 2 mm

Aparat ortodontyczny

Gdy chodzi o diastemę zbieżną konieczne będzie noszenie aparatu ortodontycznego stałego zaś rozbieżną leczy się przed aparat zdejmowany

Jeśli diastema to wynik braku zębów będzie się stosować implanty. W przypadku zęba nadliczbowego wykonuje się ekstrakcję i zsuwa się jedynki płytą akrylową ze śrubą albo dobrze lokalizowanymi sprężynkami międzyzębowymi. Ewentualnie zastosować można również aparat stały

Leczenia nie wymaga diastema fizjologiczna, ponieważ będzie się zamykać samoistnie.

Diastema – jak jeszcze można się jej pozbyć?

Aparat ortodontyczny to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się diastemy, jednak trzeba go nosić długo, nawet ponad rok. Dla osób, które nie chcą czekać alternatywą może być zamykanie z pomocą licówek. Zabieg ten polega na naklejeniu cienkich mających około 0.5 mm porcelanowych płytek na zęby, które są wcześniej zeszlifowane.

Najszybszą i również co ważne odwracalną metodą jest bonding a więc zamaskowanie przerwy przez zastosowanie kompozytu. W tym przypadku jest to podobne do zakładania plomby, najpierw wytrawia się ząb kwasem demineralizującym, a potem nakłada się materiał kompozytowy i dyskami nadaje się mu kształt. Efekt uzyskuje się w czasie jednej wizyty. Taka metoda jest jednak mniej trwała niż zakładanie licówek, które posłużyć mogą do 15 lat, są wiec naprawdę doskonałym wyborem dla osób walczących z tym problemem.

Socialmedia

Warte uwagi

Jak dentyści i opiekunowie mogą pomóc...

  Demencja jest chorobą powszechnie występującą u osób powyżej 65 roku życia, która powoduje upośledzenie zdolności poznawczych, umiejętności komunikacyjnych oraz zdolności...

Nagłówek html

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adi ising elit sed diam nonummy nibh euismodti ncidunt utlaoreet dolore magna aliquam er autem vel eum iriure dolor ind .